+90 (212) 244 92 22
info@fastercv.com
Tüm Makale
Ertelemeyi Erteleyin!
Tarih
Görüntülenme 2430
Hazırlayan EDİTÖR

ERTELEMEYİ ERTELEYİN!

Sabahları alarmınızı birkaç kere erteliyor musunuz? Yapılacak işler listenizde hep aynı iş kalemleri mi var? Yapmanız gereken toplantıları ileri tarihler için mi planlıyorsunuz? Aylardır aynı önemli sunuma hazırlanıp sunum tarihini biraz daha hazırlanabilmek adına öteliyor musunuz?

Ertelemek, artık sizin için bir yaşam biçimi haline geldiyse; bu durumu değiştirebilmeniz için size bazı önerilerimiz olabilir:

·  Uykunuzu aldığınızdan emin olun: İhtiyaç duyduğunuz kadar uyuyabilmeniz için hangi saatte uyumanız gerektiğini belirleyin ve hep aynı saatlerde uyumaya gayret edin. Böylece, güne zinde bir biçimde başlayabilirsiniz ve uyandırma alarmınızı ertelemenize de gerek kalmaz. Yine de eski alışkanlığınızı sürdürmemeniz adına, çalar saatinizi veya telefonunuzu odanızın uzak bir köşesine bırakmanız iyi olabilir.

·  Masanızın başına geçer geçmez çalışmaya başlayın: İşlerimi yapmaya başlamadan önce kişisel maillerimi kontrol edeyim, sosyal medyada gezineyim, haberleri okuyayım derseniz, tüm bu işlemler zannettiğinizden fazla vaktinizi alabilir. Bu durumu engellemek için o günkü programınıza göz atıp en öncelikli işinizle başlayabilirsiniz. Kişisel maillerinizi öğle aranızda kontrol edebilirsiniz.

·  Mükemmeliyetçi olmayın: Bir işi mükemmel yapabilmek adına en doğru zamanı beklediğiniz için sürekli erteliyor olabilirsiniz. Hemen, şimdi o işi yapmaya başlarsanız; ilerlerken gerekli gördüğünüz değişiklikleri yapabilmeniz için zamanınız olur. Aksi takdirde, son ana bırakacağınız için hareket alanınız pek kalmayacaktır.

·  Yapılacak işler listeniz gerçekçi olsun: Yapmanız gereken tüm işleri, listenize dâhil ettiğinizden emin olun. Her bir iş kalemi için gerçekçi süreler belirleyin. Dilerseniz bu süreler için hatırlatmalar da hazırlayabilirsiniz.

·  Çalışma arkadaşınızla paylaşımda bulunun:  Güvendiğiniz bir çalışma arkadaşınızdan belirttiğiniz tarih ve saatte o işi bitirip bitirmediğinizi size sormasını rica edin. Sorumluluk duygunuzu ön plana çıkaracağından etkili bir yol olabilir.

·  Kendinizi ödüllendirin: Bir işi ertelemeden, tam da belirlediğiniz zamanda tamamladıysanız kendinizi ödüllendirin. Sevdiğiniz bir yemeği yiyin veya kendinize güzel bir kahve hazırlayın.

·  Dikkatinizi dağıtan faktörlerden kurtulun: Telefonunuzu sessiz moda getirin, ses geçirmeyen kulaklıklarınızı takın ve işe koyulun.

·  Erteleme ihtiyacı hissedince ufak işlerinizi halledin: Yapılacak işler listenizdeki büyük bir işi ertelemeye hazırlanıyorsanız, yine yapmanız gereken ancak çok zamanınızı almayacak bir işinizi halledin. Örneğin, mutfağa su almaya gidin, çay fincanınızı yıkayın veya almanız gereken çıktıları alın. Masanıza geri geldiğinizde aynı şekilde hissetmeyebilirsiniz.

·  Kapsamlı işlerinizi küçük parçalara bölün: Kapsamlı ve çok zamanınızı alacak işlerinizi küçük parçalara bölerek yaparsanız, her bir kısmı tamamladığınızda kendinizi iyi hissedecek ve sonraki aşamalara geçmek için motive olacaksınız.

·  Yardım istemekten çekinmeyin:  Bir işi nasıl tamamlayacağınızı kestiremediğiniz için yapmayı erteliyorsanız, iş arkadaşınızdan veya yöneticinizden yönlendirme rica edebilirsiniz. Belki, kendilerinin benzer bir deneyimi vardır ve sizin aklınıza gelmeyen bir yöntemi sizinle paylaşabilirler.

Partnerimiz:  Jooble |  Türkiye'nin iş ilanları