+90 (212) 244 92 22
info@fastercv.com
Tüm Makale
İŞ HAYATINIZDA GÜNLÜK VERİMİNİZİ ARTTIRACAK 10 TAVSİYE
Tarih
Görüntülenme 2178
Hazırlayan EDİTÖR


   Eğer çalışma saatleriniz size yetmiyorsa, sık sık mesai yapmanız gerekiyorsa ya da işleriniz planlanan tarihlere yetişmiyorsa çalışma şeklinizi gözden geçirmeniz gerekebilir. Zamanınızı etkin bir biçimde kullanabilmenizi ve iş hayatınızda günlük veriminizi arttırmanızı sağlayacak 10 tavsiyemiz var:


   1.  Haftanızı Pazartesi sabahı değil Pazar akşamı planlayın:

     Yapılması gereken işlerinizden hangilerinin “acil” hangilerinin “önemli” olduğunu, bu hafta gerçekleşmesi planlanan toplantılarınızı kağıt üzerinde görmeniz ve planlama yapmanız, haftaya başlarken işinizi kolaylaştıracaktır.


   2.  “Yapılacak İşler” listenizin gerçekçi olduğundan emin olun:

     İki ay sonra tamamlamanız gereken bir işi, bugünden listenize dahil etmek veya toplantılarınızın yoğun olduğu bir güne uzun zaman alacak çok fazla sayıda iş eklemek, gün sonunda tamamladığınız işlere baktığınızda oluşacak tatmin duygunuzu ve mutluluğunuzu azaltacaktır.


   3.  Her bir iş için süre belirleyin:

   Yapmanız gereken bir iş için gerekli süreyi tahmin ederek, hangi saat aralığında o işi yapacağınızı planlayın.  Örneğin, saat 10:00 - 10:30 arasında elektronik postalarımı cevaplayacağım gibi.


   4.  Toplantılarınızı makul sürelerde bitirmeye gayret edin:

     Yarım saat içinde konuşarak planlanabilecek ve çözüm getirilebilecek işler için bir saatlik toplantılar organize etmemelisiniz.


   5.  Odaklanın:

     Her ne kadar günümüz iş dünyasında “eş zamanlı çalışabilme” kavramının üzerinde durulsa da, üç işi yarısına kadar getirmek yerine en öncelikli işinizi layığıyla tamamladıktan sonra diğer işe başlamanız daha hızlı yol almanızı sağlayacaktır.


   6.  İşlerinizi planlarken diğer detayları da hesaba katın:

     Yapılacak işler listenizi oluştururken, sizin elinizde olmayan detaylarla ilgili hareket alanı bıraktığınızdan emin olmalısınız. Yöneticinizden veya şirketin farklı bir bölümünün yetkilisinden almanız gereken bir onay, müşterinizden gelmesini beklediğiniz bir değerlendirme veya beklenmedik ancak hemen tamamlanması gereken bir iş gibi konular iş planınıza etki edecektir. Hazırlıklı olmanızda fayda olacaktır.


   7.  Bir işe başlarken ihtiyacınız olan her şeyin elinizin altında olduğundan emin olun:

     Örneğin, işinizi tamamlayabilmeniz için ihtiyaç duyabileceğiniz özel bir yazılım, program varsa önceden bilgisayarınızda mevcut olduğundan emin olursanız, vakit kaybetmeden o iş üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.


   8.  Mola vermeyi ihmal etmeyin:

     Uzun saatler kesintisiz çalışıyor olmanız, verimli çalıştığınız anlamına gelmeyebilir. Uygun zamanlarda mutlaka kısa molalar vererek enerjinizi tazelemelisiniz.


   9.  Her işe ne kadar zaman ayırdığınızı takip edin:

     Eğer, düzenli olarak yaptığınız işler varsa, her defasında işi ne kadar zamanda tamamladığınıza dikkat ederek, en verimli zamanlarınızı belirleyin. Sonraki dönemde iş planlarınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz. Örneğin, sabah saatlerinde aynı işi daha hızlı bitirdiğinizi fark edebilirsiniz.


   10.  Düzenli değerlendirmeler yapmayı ihmal etmeyin:

     Yapılacak işler listelerinizi zaman zaman inceleyerek, hangi noktalarda, hangi sebeplerden zaman kaybettiğinizi ve nasıl değişiklikler, iyileştirmeler yapmanız gerektiğini tespit edin. Sonuçta kimse sizi, sizden daha iyi tanıyamaz!


   Verimli Çalışmalar!

Partnerimiz:  Jooble |  Türkiye'nin iş ilanları