+90 (212) 244 92 22
info@fastercv.com
Tüm Makale
Sevdiğiniz İşi Nasıl İstersiniz?
Tarih
Görüntülenme 3705
Hazırlayan Hayati ARPACI

Sizlere bu yazımda bir mülakata nasıl hazırlanır anlatmak istiyorum. Kendi üslubumca, sizleri sıkmadan eğlenerek okuyacağınız bir yazı olur umarım.

Öncelikle bir kız nasıl istenir hatırlamaya çalışalım. İsteyeceğiniz hanımefendinin ailesine hayırlı bir iş için geleceğinizi bildirmek üzere haber uçurursunuz. Kız tarafı da uygun görürlerse tabi ki de buyurun başımızın üzerinde yeriniz var deyip sizi kabul eder. Siz de o heyecanla neler yapacağınızı şaşırırsınız ve yavaş yavaş sakinleşmeye başlayıp hazırlıklara başlarsınız. Gideceğiniz zaman şık bir takım elbise giyer ve elinize en güzellerinden çiçek ve çikolataları alırsınız.

Çalarsınız kapıyı sizi buyur ederler. Eliniz, ayağınız birbirine dolanır nereye oturacağınızı bilemezsiniz. Zaman geçtikçe atmosfere alışırsınız ve bu sefer kız tarafı sizi sorgulamaya başlar. Hazırlıklı gittiyseniz zorlanmadan cevap verirsiniz. Verdiğiniz cevaplar aileyi tatmin ettiğinde artık sevdiğiniz kız sizindir.

Peki, Bir İK’cıdan İş Nasıl İstenir?

Mülakatların yukarıda bahsettiğim olaydan hiçbir farkı yok. Olayı bir de diğer türlü ele alalım.

Uzun zamandan beri bir işin peşindesiniz ve tam da aradığınız bir şirkette pozisyon boşalmış. Öncelikli olarak kız tarafına uygun olup olmadıklarını sormak için yolladığımız haberi bu sefer bir CV aracılığıyla şirketlere sunuyoruz. Şirkette sizi sorup soruşturduktan sonra bir de yakından tanıyalım diyerek sizi görüşmeye çağıracaktır. Siz de mülakat günü sevdiğinizi istemeye gittiğiniz gün gibi şık bir takım elbise –bu şirket kültürüne göre değişebilir- giyiyorsunuz, güzel kokular sıkıyorsunuz ve sorulabilecek herhangi bir soru için önceden tedbirli davranıyorsunuz. Bu sefer cesur bir aday olarak çıkıyorsunuz kız tarafının karşısına. Aileme gerek yok ben tek başıma isterim kızı edasıyla giriyorsunuz içeri.

Görüşmeye tam saatinde gidiyorsunuz ve ilk testten olumlu puan aldınız, hadi iyisiniz. :) Görüşme başlar, karşı taraf size sorular yönlendirmeye devam eder. Hazırlıklı olduğunuz için ve gerçekten bu işi istediğinizi ikna ettiğiniz takdirde iş sizindir. Kız evi naz evidir bunu da unutmayalım birazcık sizi sorularla sıkıştırabilirler.

Karşı taraf ikna oldu. İşin en güzel tarafı burası istemek için gittiğiniz yerde teklifi onlar yapacak.

 “Allah’ın emri peygamberin kavli ile çalışanımız olur musunuz? ”
Kaynak: ikhayatiarpaci.wordpress.com

 

Partnerimiz:  Jooble |  Türkiye'nin iş ilanları