+90 (212) 244 92 22
info@fastercv.com
Tüm Makale
Yeni Yıla Yeni Kariyer Planlarınızla Başlayın
Tarih
Görüntülenme 1780
Hazırlayan Gözde Özcan

YENİ YILA YENİ KARİYER PLANLARINIZLA BAŞLAYIN

2015’in sonlarına geldiğimiz, etrafımızın rengarenk yılbaşı süsleriyle donatıldığı şu günlerde geçmiş yılın muhasebesi ve gelmekte olan yılın hedeflerinin telaşı dört bir yanımızı sardı. Önümüzdeki yılın planlamasını yapmak için harekete geçmenin tam vaktidir Aralık ayı. Geriye dönüp baktığınızda önceki yıla dair elinizde gözle görülür bir şey olmadığını düşünüyorsanız, önümüzdeki yıl aynısının tekrarlanmaması için plan ve hazırlıkları yapmak üzere kolları sıvamalısınız.

Öncelikle kısa ve uzun vadeli hedefleri belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Uzun vadeli ve ulaşılması zor hedefleri az sayıda planlamanız sizin yararınıza olacaktır. Bu planları zaman dilimlerine bölüp kısa vadeli hale getirerek uygulamaya başlayabilirsiniz. Böylece omuzlarınızdaki yük hafifleyecek ve başarınızı adım adım takip etme olanağı doğacaktır.
Kısa vadeli ve başarılması nispeten daha kolay olan hedefleriniz ise listenizde sayıca daha fazla yer tutabilir.

İş hayatı için planlanan hedefler arasında en yaygın görülenler; daha fazla sorumluluk almak, teknik anlamda yeni bir yetenek kazanmak, iş ve özel hayat dengesi kurmak, kariyer rotasını değiştirmek, terfi ve zam almak şeklinde özetlenebilir. Ancak araştırmalara göre yılın sonunda bu beklentilerin hepsini gerçekleştirebilenlerin oranı sadece %8’dir (University of Scranton (2014). ‘New Years Resolution Statistics.’ Journal of Clinical Psychology).

Bu düşük ortalamanın nedenleri;

- Hedeflerin gerçekçi olarak planlanmamış olması,

- Hedef tamamlama zamanının doğru öngörülememesi,

- Diğer insanların hedeflerinden esinlenilmesi,

- Gösterilen gelişmeyi takip etmeme,

- Birçok işi aynı anda halletmeye çalışmadır.

Yıl sonunda kendinizi bu %8’lik dilimin içinde bulmamak için hedeflerinizi planlamada birçok danışman ve kariyer koçunun temel aldığı ‘S.M.A.R.T.’ yöntemi oldukça faydalı bir rehber olacaktır. Sözcüğün açılımı specific – kesin, measurable – ölçülebilir, achievable – ulaşılabilir, realistic – gerçekçi ve time- framed – zamanı belirlenmiş şeklindedir.
Kesin ve net tanımı olan, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zaman takviminde erişilebilir bir hedef planıyla çıkılan yolda başarı kaçınılmazdır.

 

İşte yeni yıl için planlayabileceğiniz şeylerden birkaçı;

- Birçok insan gerek iş gerek özel hayatında bir konfor alanının içindedir ve bu alandan çıkmayı göze alarak riske girmek çoğumuzun gözünü korkutur. İş hayatında da birçok insan zaten hali hazırda yaptığı ve başarılı olduğu işi yapmaya devam eder ve bu durum kişiyi büyük adımlar atmaktan alıkoyar. Oysa konfor alanınızdan çıkıp, kendinize meydan okumak gelişiminize oldukça katkı sağlayacaktır. Bunu, örneğin yeni bir yetenek kazanarak, farklı bir proje önerisi sunup bu projenin yöneticiliğini üstlenerek ya da kendi alanınız dışından network organizasyonlarına katılıp iletişim ağınızı güçlendirerek gerçekleştirebilirsiniz.

- Çalışan çoğu insanın ya şirketinden, ya iş arkadaşından/yöneticisinden ya da hak ettiği kazancı sağlayamadığından şikayeti vardır. Hayatınızdaki türlü şeylerden şikayet etmek hem sürekli olarak yanlış giden şeylerin altını çizdiğiniz için sizi daha mutsuz bir insan haline getirir hem de çevrenizdeki insanlarla ilişkinizi bozar. Şikayetiniz olan konuyla ilgili bu yıl aksiyon alın. Şikayet etmenize sebep olan şeylerle yüzleşin ve problem her neyse çözmeye yönelik bir adım atın.

- Kariyer gelişiminize objektif bir şekilde göz atın. Başlarken neredeydiniz, şimdi neredesiniz ve bundan sonrası için beklentiniz nedir? Bu bakış esnasında yaşadığınız başarıların birer tesadüf olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Kendi kariyer planınızı ancak kendiniz oluşturabilir, kendiniz için en iyi yolu siz çizebilirsiniz. İdeal kariyer haritanızı oluşturun, hedefinizi belirleyin ve bu yolda sizi sınırlayan şeylerden kurtulun.

Şimdi elinize kağıdı kalemi alın ve bu yıl gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz her şeyi bir bir sıralayın. Yıllık planınızdan her hedef eksiltişinizde kendinizi bir ödülle şımartın. Herkesin hedeflerine ulaşacağı bir yıl olması dileğiyle!

 

Partnerimiz:  Jooble |  Türkiye'nin iş ilanları